שאלות ותשובות

ש: מה הטיפול המתאים ל"דורבן"?

ת: המחקר הרפואי מצביע על הצלחה של 90% בטיפול באמצעות מדרס תפקודי, ללא טיפול נוסף.

ש: האם הדורבן אמור להעלם לאחר הטיפול?

ת: כאבי העקב אמורים להעלם לאחר כחודש שימוש במדרסים.

ש: מה היא תקופת האחריות למדרסים?

ת: על שבר או קריסה של המדרס ניתנת אחריות לשלוש שנים, איזון וביקורת התאמה ניתנות ללא הגבלת זמן.

ש: כל כמה זמן יש להחליף את המדרסים ?

ת: ילדים חייבים להחליף מדרסים עם כל עליה של שתי מידות נעליים. מבוגרים צריכים להחליף מדרסים בהתאם לשינויים החלים בכפות הרגליים,

שינויים אלו שונים מאדם לאדם, לכן יש לבדוק את התאמתם של המדרסים אחת לשנה.

ש: החל מאיזה גיל יש לבדוק את רגלי הילדים?

ת: מגיל ארבע, מלבד מקרים חריגים המצביעים על בעיה מוקדמת יותר, אז ההמלצה לפנות למכונים להתפתחות הילד.

ש: האם יש למדרסים השפעה על כאבי גב או ברכיים?

ת: המדרס התפקודי נועד לשפר את היציבה וככזה הוא כמובן משפר את תפקוד הברכיים והגב.

ש: אינני ספורטאית מקצועית, אך אני הולכת כל יום כארבעים וחמש דקות, ופעמיים בשבוע אני בחדר כושר. האם יש מדרס המתאים לכל פעילות ספורטיבית?

ת: המדרסים המתאימים לספורטאית החובבת נקראים "all sport" וניתן לבצע איתם פעילות ספורטיבית מגוונת.

ש: בני בן השש עשרה מתאמן ארבע פעמים בשבוע בטניס. האם רצוי שישתמש במדרס תפקודי ייעודי לטניס אף שעודו גדל ?

ת: כמובן שברמת אימונים שכזאת יש צורך בהגנה על כפות הרגליים באמצעות מדרס תפקודי ייעודי לטניס, אם תמתיני שיסיים את גדילתו ורק אז

תתקיני לו הגנות, ייתכן ותאחרי את המועד ויגרם לו נזק שאינו הפיך.

ש: אני עוסק בעבודה שבה אני עומד שעות רבות ביום, האם מדרס תפקודי יכול להקל על כאבי הרגליים שלי ?

ת: המדרס התפקודי נועד לייצב את כפות הרגליים במנח המיטבי (אופטימאלי), בכך הוא מונע את כל הכאבים הנובעים מעמידה לא נכונה. מטופלים

שעברו להשתמש במדרסים תפקודיים מדווחים על שינוי באיכות החיים שלהם, פחות עייפות, יכולת לעמוד שעות רבות ללא כאבים, ויתר רעננות בסוף היום.

ש: האם יש תקנות המחייבות אישורים של משרד הבריאות למדרסים?

ת: אין בישראל תקנות המחייבות רישוי להכנת מדרסים. למעבדות נוה יש אישור ממשרד הבריאות ליבוא מדרסים אורטופדים תפקודיים מארצות הברית.

ש: מה החשיבות של מדרסים תפקודיים לחולי סוכרת, והאם מומלץ לכל חולה סוכרת להשתמש במדרס תפקודי?

ת: בין שאר הפגיעות של מחלת הסוכרת ישנה פגיעה עצבית הבאה לידי ביטוי בירידה בתחושה בכפות הרגליים, תפקידו של המדרס התפקודי לחולי סוכרת הוא לתמוך את כפות הרגליים, להוות מעין פיגום השומר על כפות הרגליים מפני קריסה (תופעה הנקראת "Charcot Foot"). כמוכן, המדרס התפקודי לחולי סוכרת מחלק את העומס לכל כף הרגל, ומונע לחץ מקומי העלול לגרום לכיב. לאור כל זאת רצוי כמובן לכל חולה סוכרת להשתמש במדרס תפקודי.

ש: מה החשיבות של מדרס תפקודי לחיילים ביחידות קרביות ?

ת: מחקרים רבים שבוצעו בצבאות מגוונים, וצה"ל ביניהם (מחקר שלש רגלים) הראו על ירידה משמעותית בשברי הליכה אצל חיילים שהשתמשו במדרסים תפקודיים. מעבר לכך המדרס התפקודי מביא לשיפור בתפקוד של כף הרגל והרגל כולה, ומגן מפני פגיעות בברכיים ובגב.

ש: מה ההבדל בין מדרס שהמידות שלו נלקחות בדריכה בתוך קופסת ספוג, לבין מדרס שהמידות שלו נלקחות בשכיבה עם תחבושות גבס או בסריקת לייזר?

ת: כאשר המידות לייצור המדרס נלקחות בדריכה בספוג, או בעמידה על משטחי לחץ ממוחשבים, התוצאה המתקבלת היא מדרס המנציח את הבעיה הקיימת ואינו מעמיד את הרגל במנח הנכון. כאשר המידות נלקחות בשכיבה, באמצעות תחבושות גבס או בסריקת לייזר, החולה אינו נושא את משקלו על הרגליים והמטפל יכול להעמיד את הרגל במנח הנכון . המדרס שיתקבל ייצב את הרגל ויפתור את הבעיה הרפואית.

ש: מזה חצי שנה אני סובל מכאבים בעקב, במיוחד כאשר אני קם בבוקר, או במשך היום לאחר קימה מישיבה ממושכת, מה זה יכול להיות?

ת: כנראה שאתה סובל מדורבן, "Plantar Fasciitis" בשפה המקצועית. הטיפול המומלץ הוא מדרס תפקודי וטיפולי פיזיותרפיה.

ש: אני בת שלושים ושמונה, אם לשלושה ילדים. בזמן פעילות גופנית (ריקודי עם, הליכה, אירובי) אני חשה בנימול חריף בשתי האצבעות הקטנות של כף רגל שמאל – הקמיצה והזרת. התחושה חוזרת על עצמה עד שהכאב מאלץ אותי לעצור, לשחרר את כף הרגל, לעיתים אפילו לחלוץ את נעל הספורט ורק אז לחזור לפעילות וכך חוזר חלילה… ממה זה נובע?

ת: לפי הסימפטומים שאת מתארת סביר להניח שאת סובלת מדלקת בעצב הנקראת נוירומה, Morton's Neuroma בשפה המקצועית. הטיפול הראשוני הוא מדרס תפקודי, אך לעיתים יש צורך גם בהזרקה מקומית. של סטרואידים.

ש: בשתי כפות הרגליים יש לי עצם שבולטת בצד הבהונות. כשאני לובשת נעליים סגורות ובעקבות עמידה ממושכת אני סובלת מכאבים עזים וקשה לי מאוד ללכת. שמעתי שיש ניתוח להסרת העצם הזו, האם יש דרך אחרת, לא חודרנית, לעצור את התהליך ולהקל על הכאבים?

ת: יש למנוע לחץ על העצם על ידי שימוש בנעליים רחבות כמו נעלי ספורט, ולהשתמש במדרס תפקודי היכול לעכב את יציאת העצם.

ש: מזה שבוע אני סובלת מכאב בדריכה על כף רגל שמאל. הכאב ממוקד במרכז כרית כף הרגל והוא מורגש בעיקר כשאני הולכת יחפה. בנע־ליים – פחות. מה עושים?

ת: הכאב מעיד כנראה על דלקת ב"כריות". מדרס תפקודי יפחית את הלחץ מהאזור ויאפשר לגוף להתגבר על הדלקת.

ש: אני חולה סוכרת. כבר קרוב לשנה שאני מטופל בלנטוס (לפני כן טופלתי בכדורים). אני מאוזן אחרי שנים שהייתי לא מאוזן, מה עלי לעשות בכדי למנוע בעיות רגליים בעתיד?

ת: המחקרים מראים כי עיקר הבעיות בכף הרגל הסוכרתית נובעות מהנעלה לא נכונה, לכן יש צורך בנעליים מתאימות ובמדרסים תפקודיים שיתמכו את כף הרגל במנח הנכון, ימנעו נזק לעצמות ולמפרקים, ויחלקו באופן אחיד את הלחץ על כף הרגל.

ש: כבר הרבה שנים שאני סובלת מרגישות בקרסוליים. לפני ארבע שנים נקעתי את הרגל לראשונה ומאז אני נוקעת אותה שוב ושוב. עשיתי פיזיותרפיה אבל ההטבה הייתה מורגשת רק בימים של הטיפול עצמו, וכמה ימים לאחריו כבר חזרו הכאבים. הנקעים לא חמורים במיוחד ואין לי נפיחויות אבל אני סובלת מכאבים כל הזמן.

ת: נקע גורם לקרסול להיות פחות יציב, ולכן מומלץ בזמן להשתמש במייצב קרסול פעילות גופנית, ולשימוש יום יומי במדרס תפקודי שייצב את כף הרגל במנח נכון, יקל על ההחלמה וימנע נקעים חוזרים.

ש: אני בן עשרים ואובחן אצלי שבר מאמץ בדרגה שנייה בשני הרגלים (אני חייל ביחידה קרבית) , אני לא משתמש במדרסים מיוחדים לריצה, רק נעלי ריצה של חברה מוכרת. קיבלתי לפני כשבוע הפנייה מהאורתופד שלי להכנת מדרסים. לאן כדאי לפנות?

ת: עליך לוודא שאתה פונה למכון בו נלקחות המידות על ידי אורטוטיסט בעל ניסיון באמצעות תחבושות גבס ובשכיבה. המדרס צריך להיות בנוי מחומרים עמידים כמו פוליפרופילן ולא מספוג.