פתולוגיה של העצב העובר בין עצמות המסרק [[Metatarsal Bones הגורמת לכאבים באזור כרית כף הרגל. לרוב מדובר בגירוי של העצב, הנובע מבעיה במבנה כף הרגל המועצמת בשל בחירות הנעלה שגויות. ברוב המקרים התופעה תתפתח בין האצבע השלישית לרביעית ותגרום לכאב, "שרפה", נימול, דגדוג והרדמות מקומית.

התופעה שכיחה יותר אצל נשים  בגילאי 40-50 אך יכולה להופיע בכל גיל. על הטיפול להתייחס לגורם הבעיה ולא רק לתסמינים.

הגורמים

העובדה שרוב הסובלים מהתסמונת הן נשים, מחזקת את הסברה שיש קשר לסוג ההנעלה – נעלים צרות ועקבים גבוהים.

הגורם המדויק לתופעה אינו ברור, אך רוב אנשי הרפואה מאמינים כי מדובר בגירוי כרוני מכני של אחד מענפי העצב הפלנטרי הדיגיטלי, בעוברו בין עצמות המסרק. הגירוי נגרם משיבוש בפעולה המכנית של כף הרגל. העצבים העוברים במרווח בין עצמות המסרק השלישית והרביעית פגיעים יותר, עקב המרווח הצר במיוחד שקיים בחלל האנטומי הזה.

אבחון

על מנת לבצע אבחון מדויק של הפתולוגיה יש להתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית של המטופל. יש לבדוק פרטים על נטיות גנטיות ועל מחלות כגון שיגדון, דלקות פרקים, סוכרת ועוד. בהמשך יש לבצע בדיקה קלינית, שבה יעשה ניסיון להפיק כאב על ידי לחץ על העצב ובכך להצביע על העצב הפגוע. הבדיקה כוללת ניתוח ההליכה והעמידה, בדיקת טווחי תנועה, ובמידת הצורך הפניית המטופל לביצוע בדיקות הדמיה ובדיקות דם.

טיפול

הטיפול במורטון נירומה הוא טיפול משולב: יש לעבור לנעלים רחבות ולהימנע מנעלי עקב. מדרסים תפקודיים ייצבו את כף הרגל במנח הנכון ובאמצעות תוספות ייעודיות המוספות על המדרס ניתן לגרום להגדלת החלל שבין עצמות המסרק ולהפחתת הלחץ על העצב הפגוע.

חשים בכאבים ורוצים לדעת אם הם נובעים מתפקוד לקוי של כף הרגל?

 

התקשרו עוד היום לקביעת תור חינם לייעוץ באחד מסניפנו בטלפון 1-800-20-14-14